Zrychlení návratnosti pořizovacích nákladů a ochrana investice v řešení SEP

TEPLOTA A VÝKON PANELŮ

V souladu s termodynamickými zákony můžeme říci, že teplota solárního panelu má přímý vliv na jeho schopnost vyrábět elektřinu. U solárních panelů se tento vliv projevuje prostřednictvím teplotního koeficientu.

Většina solárních panelů má teplotní koeficient v rozmezí 0,3 % / °C až 0,5 % / °C.V praxi to tedy znamená, že za každý 1 °C nad 25 °C (optimální pracovní teplota) se sníží výkon solárního panelu až o 0,5 % .

Teplota FV panelů se může vyšplhat až na teplotu 75 °C .

Budeme –li brát teplotní koeficient 0,5 % / °C znamená to tedy, že při zvýšení o 50 °C od ideální pracovní teploty může dojít až k 25 ti procentnímu poklesu výkonu!

TEPLOTA A ŽIVOTNOST PANELŮ

Extrémní teploty mají významný vliv na životnost FV panelů. Studie ukázaly, že vysoké teploty negativně ovlivňují nejen výkon, ale i dlouhodobou spolehlivost a životnost solárních panelů.

Vysoké teploty způsobené většinou tzv. efektem horkých míst způsobují degradaci materiálů používaných v solárních panelech a jeho elektronických součástek . Při nadměrném zahřátí materiály začnou ztrácet své vlastnosti a elektronické součástky pracují na hranici svého maxima. To vede k poklesu výkonu a ke zkrácení životnosti až o 30 %jak panelů tak přidružených elektronických součástek.

CLIMATECOATING A PANELY

Klíčem k zrychlení návratnosti a ochraně investovaných prostředků do fotovoltaickéelektrárny je zajištění teplotní stability a co nejmenších výkyvů teplotyfotovoltaickýchpanelů a elektronických součástek FVE.

Řešením je inteligentní funkční nátěr ClimateCoatingThermoActive, který zajistí optimální pracovní teploty v okolí fotovoltaickýchpanelů. Zajišťuje to pomocí unikátní reflexní membrány skrze fyzikální vlatnostijako termoreflexe(TSR) a termoemise (THE). Výsledkem je, že:

-zamezuje kumulaci tepelné energie v konstrukci na níž jsou umístěny fotovoltaicképanely a tím ji ochlazuje

-znemožňuje vznik sálavého tepla, které je příčinou vzniku tzv. horkých míst, čímž pomáhá udržet co možná nejnižší teplotu v okolí fotovoltaických panelů

-přímo ochlazuje FV panely–vytváří tepelné proudění vzuchu

CLIMATECOATING A KONTEJNEROVÉ ÚLOŽIŠTĚ

Aplikace nátěru ClimateCoating ThermoActive na konstrukci bateriového úložiště vede k výrazným úsporám energie a to pomocí dvou mechanizmů:

•Snížením vnitřních teplot, čímž se snižuje potřeba využití klimatizace a chlazení baterií

•Eliminace hromadění sálavého tepla v důsledku dlouhodobé UV expozice kdy větráky "vdechují" sálavé teplo nahromaděné nad 60°C. Při změně z 60°C na 20°C jsou klimatizační jednotky nuceny pracovat na extrémní výkon.

Oba dva tyto faktory tedy značně snižují vytíženost klimatizačního zařízení a bateriového chlazení, což vede k úspoře nákladů s tím souvisejících, včetně prodloužení životnosti všech komponentů

ZÁVĚR

Teplota má tedy významný vliv na výkon a životnost fotovoltaických a bateriových systémů. Optimální teplota modulů pro výrobu a uchování energie je 24-25 °C.

Lze říci, že máte-li panel svýkonem 400W, tak tato hodnota platí při standardních testovacích podmínkách steplotou panelu 25°C. Vpřípadě, že se vlivem zvýšené teploty okolí ohřeje na 75°C, může poklesnout jeho maximální výkon až na 300W.

Nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže udržet teplotu panelů v parném dni okolo 35 °C což by způsobilo pokles výkonu pouze k hranici 380 W tudíž nějakých 5%.

Reálně tedy zamezí až 20 ti procentnímu poklesu výkonu , čímž se zrychlí návratnost investice.

Životnost panelů udávají výrobci cca 40 let. Záruka je většinou poskytnuta na 25 let. Vysoké teloty mohou zkrátit jejich životnost až o 30%. Lze tedy říci, že by mohlo teoreticky dojít k fatální závadě okolo 28 roku provozu FVE, což je defakto těsně po konci záruky.

Nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže zamezením přehřívání FV panelů a jeho součástí prodloužit jejich životnost teoreticky o 12 let.

Životnost baterií je 8-20 let a extrémní teploty drasticky zkracují životnost. Chlazení je velmi energeticky náročné. Nátěr ClimateCoatingvýrazně zlevní náklady na chlazení a údržbu.

Samostatné použití nátěru ClimateCoating

Zvyšující se náklady na chlazení

Česko se ohřívá. Bez nadsázky lze říct, že vněm začíná být čím dál tím častěji jako ve středomoří. Průměrná teplota v ČR za rok se od roku 1961 zvýšila o2,1°C a dostala se tak na hodnoty 7 až 10 stupňů. Současné teplotní rekordy vědci očekávali až v roce 2040. V podstatě jediná možnost jak odolávat zvyšování teploty je snižování teploty uvnitř budov stále častějším a intenzivnějším využíváním klimatizace. Tím se zvyšují náklady na jejich provoz a údržbu.

Proto je nutné hledat možnosti jak ochladit stavební konstrukce tak, aby se aktivní provoz klimatizace co nejvíce snížil.

Podíváme-li se na konstrukci stavby, je vždy největší plochou, která je vystavena přímému slunečnímu záření prakticky celý den střecha.

Zvyšující se náklady na chlazení

Největší úsporu energie pro klimatizaci bychom tedy mohli dosáhnout snížení teploty střechy. To je možné prakticky pouze dvěma způsoby. Buďto zesílením střešní izolace, což je ale jak technicky, tak hlavně finančně velice nákladné a efekt není k takovéto investici adekvátní. A nebo aplikací termoreflexního nátěru na povrch střechy.

Řešením je termoreflexe

Termoreflexní nátěr se zřejmě nejlepšími vlastnostmi vyrábí německá firma SICC GmbH pod názvem ClimateCoating. Pro aplikaci na střechách má upravenou variantu nátěru pod názvem ClimateCoating ThermoActive. Úspěch nátěru ClimateCoating je způsoben jeho termoreflexními schopnostmi a schopností čelit přenosu "sálavého tepla", což způsobuje složení z keramických dutých kuliček, které se shlukují dohromady a vytvářejí tak tzv. "mrtvý vzduch" a výsledkem je:

•Snížení vnitřní teploty až o 45%

•Snížení nákladů na chlazení až o 50%

•Snížení pronikání UV záření až o 96%

•Prodloužení životnosti chladícího zařízení

Tepelně izolační vrstva ClimateCoating se také osvědčila jako účinná při prevenci koroze např. plechových střech. Keramika obsažená v nátěru je velmi chemicky inertní (stabilní) a zůstává nedotčena za všech povětrnostních podmínek a i při vystavení žíravým prvkům. Flexibilní keramická membrána ClimateCoating udržuje konstrukce suché a chráněné před iontovými sloučeninami jako jsou soli nebo kyseliny. 

Důvody, proč vážně zvážit ochranu nátěrem ClimateCoating pro Váš dům, pracoviště, výrobní halu či sklad:

•Snížení faktur za elektřinu spojenou s náklady na vytápění či chlazení

•Umožňuje izolovat střechu s malým až žádným narušením pohybu obyvatel uvnitř

•Menší nároky na údržbu klimatizačního a topného systému

•Zvyšování komfortu uvnitř se pohybujících lidí i potenciální možnost vyhnout se instalaci klimatizace

•Snížení velikosti a prodloužení životnosti klimatizačního systému

•Snížení nákladů na údržbu střechy a prodloužení její životnosti

•Zvýšení faktoru ekologické udržitelnosti